Seppuku, v Európe známejšie pod hanlivým výrazom harakiri(hara znamená brucho a kiri rezať), je rituálna samovražda samurajov, uskutočňovaná z mnohých, často výlučne morálnych, dôvodov.
Ako rituálna samovražda malo seppuku svoje postupy a pravidlá. Cieľovým miestom prebodnutia bola oblasť brucha, pretože samuraji v sebe živili vieru, že práve táto čast tela je sídlom duše. Seppuku prebiehalo ako obrad, na ktorého konci si bojovník vzal svoj život, zväčša v sprievode asistenta, ktorý jeho vznešené dielo dokončil. Aby samuraj zabránil spadnutiu svojho tela dozadu, podložil si pod kolená rukávy zo svojho odevu. Wakizashi (krátky meč, podobný dýke) si vrazil hlboko pod pás na ľavej strane tela, pomaly ho ťahal k pravej strane a obrátil ho v rane, potom spravil krátky rez smerom hore(Nitobé,1904)1.
Na celom obrade je asi najzaujímavejší práve postoj samurajov, vďaka ktorému nepremýšľali nad stratou života ako nad tragédiou, ale ich myseľ bola nastavená na myšlienku, že chcú otvoriť sídlo svojej duše a ukázať, v akom je stave. Či je čistá alebo poškvrnená(Nitobé,1904). Na to, aby si boli schopní na niečí príkaz vziať život takouto formou, boli vychovávaní už od malička. Veľmi často boli posielaní na miesta súvisiace so smrťou ako cintoríny, popraviská a podobne. Rodiče dávají často dětem úlohy hrozně těžké, často i ukrutné, které veškeré odvahy ditěte vyžadují2. Boli vystavené mrazom, hladu, od mlada boli posielaní do cudzích krajov.
1 Nitobé, I.: Bušido.[online].Praha:1904.s.39.[cit.2011-04-26].Dostupné na internete: http://busido.szm.com/.
2 Nitobé, I.: Bušido.[online].Praha:1904.s.11.[cit.2011-04-26].Dostupné na internete: http://busido.szm.com/.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára